Czytniki kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych są powszechnie stosowane zarówno z urządzeniami fiskalnymi jak i z komputerami. Ułatwiają i przyspieszają sprzedaż towarów.
Poniżej przedstawiamy Państwu ogólne informacje na temat czytników, ich rodzajów i zastosowanie, natomiast po szczegóły zapraszamy na stronę firmy ELZAB S.A. – bezpośrednie przekierowanie poniżej.
W celu poznania ceny konkretnego modelu prosimy o kontakt.

Pełna oferta – kliknij tutaj.

 

Rodzaje czytników

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA TECHNOLOGIĘ WYKONANIA
Laserowe: największa ich zaleta to duża głębia ostrości, dzięki zastosowaniu światła laserowego i optycznego układu ruchomych luster możliwy jest szybki odczyt kodów z większych odległości. Obrotowe lusterka powodują jednak, że czytniki te są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na sposób skanowania w grupie tej wyróżniamy:
czytniki liniowe: jedna linia skanująca wymusza odpowiednie wzajemne usytuowanie czytnika i kodu
Ms5145 Eclipse
czytniki wielokierunkowe: umożliwiają odczyt kodu niezależnie od jego położenia
MS 3580 Quantum
Diodowe: brak części ruchomych to ich najmocniejsza strona, dzięki której są bardziej odporne na uderzenia czy upadki, co zmniejsza koszty użytkowania.
Czytniki tego typu lepiej czytają kody uszkodzone lub słabej jakości, lepiej sprawują się np. przy odczycie kodów z mrożonek.
W grupie tej wyróżniamy:
diodowe CCD 1D (odpowiedniki laserowych liniowych)- linia skanująca musi być naprowadzona na kod
Heron D130
diodowe CCD 2 D, zwane imagerami (odpowiedniki laserowych wielokierunkowych), posiadające możliwość skanowania obrazu – kod może być ułożony dowolnie względem czytnika Magellan 1000i
PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB OBSŁUGI
Czytniki ręczne: przeznaczone do pracy ręcznej, ewentualnie montowane na statywach do pracy na stole, za kontuarem, na ladzie. W tej licznej grupie znajdują się zarówno proste czytniki do pracy w sklepie, czy biurze jak i charakteryzujące się wysokimi parametrami jakościowymi czytniki przemysłowe. Czytniki ręczne stosuje się w małych sklepach lub jako wspomaganie czytników stacjonarnych przy odczycie towarów o dużych gabarytach. Występują jako czytniki przewodowe lub bezprzewodowe. Zazwyczaj są to czytniki liniowe, choć można je spotkać w wersji wielokierunkowej.
MS 9520 Voyager
MS 3780 Fusion
Czytniki prezentacyjne: przeznaczone do montażu na stałe w blacie lub do ścianek, urządzenia o bardzo dobrych parametrach optycznych, pozwalających na odczyt kodu natychmiast, gdy tylko znajdzie się w polu skanowania
MS 7120 Orbit

MS 7120 Orbit
Czytniki do zabudowy: zwane często ladowymi – ich usytuowanie pozwala na oszczędność miejsca na stanowisku kasowym. Są to równocześnie czytniki o najlepszych parametrach optycznych, umożliwiających bardzo szybkie skanowanie
Magellan 2300 HS
PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB KOMUNIKACJI Z KASĄ CZY KOMPUTEREM
przewodowe, w wersjach KB, RS232, czy coraz bardziej popularnej (w szczególności do współpracy z laptopami) wersji USB. To większość obecnych dzisiaj na rynku czytników.
bezprzewodowe, radiowe: znacznie zwiększają swobodę pracy użytkownika i ułatwiają odczyt kodów na towarach o dużych gabarytach bez konieczności ich podnoszenia. Są bardzo wygodne w sklepach ogrodniczych, meblowych, ze sprzętem AGD etc. Szczególnie popularne są czytniki typu BT, które dzięki zastosowanej technologii Blue Tooth umożliwiają bezprzewodową komunikację w zasięgu 10 m. Stanowią one najtańszą grupę czytników radiowych. Ich popularny przedstawiciel to MS 9535 Voyager BT.
MS 9535 Voyager BT
PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB ODCZYTU
czytniki czytające w trybie prezentacyjnym – odczyt następuje automatycznie, gdy tylko kod znajdzie się na linii/w polu skanowania
czytniki pracujące w trybie ręcznym (spustowe) – odczyt następuje poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza, niezastąpione w przypadku konieczności odczytu kodu z listy kodów

Zastosowanie

Aby zastosować właściwy czytnik należy wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • wielkość placówki handlowej: ważne jest czy jest to mała, lokalna placówka, czy też sklep duży, ulokowany w ruchliwym punkcie i obsługujący bardzo wielu klientów;
  • rodzaj stanowiska kasowego i ilość dostępnego miejsca: istotna jest organizacja stanowiska, dostępna przestrzeń, dobrze jeśli dobór czytnika następuje w trakcie planowania stanowiska, choć często trzeba się dostosować do rozwiązania już istniejącego i to determinuje wybór typu;
  • rodzaj towarów (wielkość i ciężar);
  • rodzaj kodów kreskowych: gdy często zdarza się, że w danej placówce kody są niewyraźne, czy uszkodzone (taką sytuację mamy np. w hurtowniach z mrożonkami) należy pomyśleć o czytnikach diodowych;
  • sposób podłączenia do kasy lub komputera (interfejs): określa urządzenie, z którym czytnik ma współpracować;
  • wymagany sposób odczytu (automatyczny lub ręczny);
  • koszty eksploatacji: tu ważna jest trwałości modułu optycznego, odporność na upadki, trwałość szybki w przypadku czytników ladowych.

WIELKOŚĆ PLACÓWKI
VELOX 686Jeśli jest nieduża, położona np. poza centrum i obsługuje niewielu klientów, wystarczy zastosowanie liniowego czytnika ręcznego (to najtańsza grupa czytników).

Placówki położone w ruchliwych częściach miast, gdzie w pewnych okresach dnia przepływ klientów jest bardzo nasilony, wymagają efektywnej obsługi, dlatego czytniki tam zastosowane powinny działać szybko i bezbłędnie. Warunek taki spełniają czytniki wielokierunkowe, które dokonują sprawnego odczytu, gdy tylko kod pojawi się w polu skanowania.

Dla sklepów z bardzo dużym natężeniem ruchu (supermarkety i hipermarkety) polecane są czytniki ladowe. Zazwyczaj poziome, choć pojawiła się tendencja instalowania w boksach kasowych czytnika pionowego, montowanego naprzeciw kasjera, co nie zmienia sposobu pracy kasjera, a odczyt następuje w sposób zbliżeniowy.
W przypadku tego typu urządzeń nie ma w zasadzie możliwości uszkodzeń mechanicznych, co znacząco podnosi ich żywotność.

Oprócz klasycznych czytników ladowych w hipermarketach znajduje zastosowanie najnowsza generacja czytników do zabudowy, tzw. czytniki bi-optyczne, gdzie siatki linii skanujących pochodzą z dwu płaszczyzn, co umożliwia czytanie kodu bez konieczności odpowiedniego ustawiania produktu – daje to olbrzymie oszczędności czasowe.

RODZAJ STANOWISKA KASOWEGO
Bardzo często wybór rodzaju czytnika jest podyktowany organizacją stanowiska kasowego i ilością dostępnego miejsca. Jeśli możemy dysponować swobodnie miejscem wtedy rodzaj czytnika uzależniamy od innych potrzeb (np. natężenia przepływu towaru). Często jednak zdarza się, szczególnie w sklepach małych, gdzie w okolicy kasy usytuowane są towary, że miejsca jest bardzo mało. Wygodnie jest wtedy zastosować czytnik o małej podstawie z odczytem automatycznym.

Niektóre typy czytników dają możliwość montażu nawet na powierzchni pionowej.

W typowych boksach kasowy stosowane są czytniki do zabudowy. Przepływ towarów jest tam bardzo duży, kasjerka musi szybko przesuwać produkty, czytnik więc musi być tak zamontowany, aby umożliwiał szybką, bezkolizyjną i wygodną obsługę.

RODZAJ TOWARÓW
Podczas skanowania kodu występują dwa rodzaje sytuacji:

  • artykuł z kodem musi zostać umieszczony w polu skanowania czytnika – ma to miejsce w przypadku wszystkich czytników przymocowanych na stale i jest możliwe w sytuacji, gdy mamy do czynienia z towarami niezbyt dużymi;
  • w przypadku produktów o dużych gabarytach czytnik musi być przybliżony do towaru, stosowane są wówczas czytniki ręczne, umożliwiające kasjerowi wychylenie się i odczyt niewygodnie umiejscowionego kodu. Z tego powodu czytniki ręczne są często uzupełnieniem czytnika stacjonarnego, czy zabudowanego w boksach kasowych.

W sklepach z bardzo dużymi czy ciężkimi artykułami np. sprzętem AGD, meblami, czy w sklepach ogrodniczych najwygodniejszym rozwiązaniem są czytniki bezprzewodowe.

WYMAGANY SPOSÓB ODCZYTU
Odczyt kodu może następować automatycznie, gdy tylko kod pojawi się w polu skanowania czytnika. Ten rodzaj odczytu można spotkać w czytnikach każdego rodzaju. W przypadku czytników wielokierunkowych, ze względu na obszar pola, jest to bardzo wygodne, usprawnia i przyspiesza pracę. W przypadku czytników liniowych bywa to mniej wygodne, bowiem kod musi zostać przecięty jedną linią skanującą, co wymaga uważnego ustawienia kodu względem czytnika i spowalnia pracę.
Są jednak sytuacje, gdy niezastąpiony jest czytnik liniowy, w którym odczyt następuje poprzez naciśnięcie klawisza. Mamy z tym do czynienia wówczas, gdy kasjerka dysponuje tzw. listą kodów. Ustawienie linii skanującej na konkretnym kodzie i przesłanie kodu po naciśnięciu spustu pozwala uniknąć przypadkowych odczytów. To również powód dlaczego czytniki ręczne stanowią dodatkowe wyposażenie czytnika ladowego w boksie kasowym.

INTERFEJS (RODZAJ KOMUNIKACJI)
Określa sposób komunikacji czytnika z urządzeniem oraz rodzaj zastosowanego kabla. Ze względu na typ interfejsu czytniki dzielimy na KB (klawiaturowe), RS 232 (RS-owe) oraz USB. Wszystkie popularne czytniki można nabyć w każdej z wymienionych wersji.

KOSZTY EKSPLOATACJI
Przy zakupie czytnika należy wziąć pod uwagę jego żywotność i koszty eksploatacji. W zależności od zastosowanego czytnika różne elementy są narażone na uszkodzenia: w przypadku czytników ręcznych są to kable, a w przypadku ladowych szybki, przez które w ciągu dnia przesuwane są często tysiące produktów. Stosunkowo mało narażone na uszkodzenia są czytniki stacjonarne pionowe, gdzie odczyt następuje w sposób zbliżeniowy. Koszty eksploatacji są tu najniższe.

Comments are closed